Google Search Console’da RegEx nasıl kullanılır?

Hiç Google Arama Konsolu’nu kullandınız ve performansı istediğiniz şekilde analiz etmek için URL’ler veya sorgular üzerinde birden çok filtre uygulamanız gerektiğinde canınız sıkıldı mı? Google Search Console’un yeni düzenli ifade özelliği burada devreye giriyor. Nisan 2021’de eklenen Search Console’un normal ifade filtrelemesi, ilginizi çeken verileri döndürmek için bir sorguda veya sayfada birden çok öğe aramanıza olanak tanır. Bu, ihtiyaç duyduğunuz kadar geniş veya ayrıntılı analiz yapmanızı sağlar.

Ancak, bu yeni özelliğin bazı sınırlamaları var. Google Arama konsolu, Google Analytics’te normal ifade filtreleri kullandıysanız daha önce karşılaşmış olabileceğiniz bir normal ifade sürümü olan regex2’yi kullanıyor. Bu sürümün kullanımı daha basittir ancak bazı yararlı işlevlerin maliyeti vardır. Bu makalede, web yöneticilerinin ve pazarlamacıların, gelecekteki stratejilerini beslemek için organik arama performansları hakkında fikir edinmek için normal ifade filtrelerini nasıl kullanabileceğini tartışacağız.

RegEx nedir?

Normal İfade veya normal ifade, belirli bir metin kalıbıyla eşleşmeye yardımcı olmak için bir arama veya filtrede koşul olarak uygulanan bir dizi sembol ve karakterdir. Basit bir örnek olarak, boru karakteri “|” normal ifadelerde VEYA işlevi gibi davranır. Bu nedenle, bir regex2 filtresindeki “red|blue”, “kırmızı” veya “mavi” kelimesini içeren herhangi bir dize döndürür.

Normal ifadeler, belirli bir ilgi alanı hakkında daha fazla bilgi sağlamak için sonuçları gruplamanın bir yolu olarak genellikle en kullanışlıdır. Bir kullanıcı işlemine tepki vermek veya izlemeyi tetiklemek için birden çok örneği yakalamak için JavaScript ve izlemede yaygın olarak kullanılır. Sitedeki temaların veya içeriğin performansını anlamak için verileri analiz etmek için Google Analytics’te de kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir e-ticaret sitesinde, kategori veya ürün listesi sayfaları (PLP’ler) ile ürün detay sayfaları (PDP’ler) arasındaki performansı anlamak için farklı sayfa türlerinin performansını karşılaştırabilirsiniz. Normal ifade uygulamak, farklı sayfa veya anahtar kelime gruplarının organik görünürlüğünü anlamak için bu performansı Google Arama Konsolunda analiz etmenizi sağlayabilir. Bu bilgiler SEO stratejinizi besleyebilir.

Bu parçanın amacı doğrultusunda, Google Arama Konsolunda Özel (regex) filtresi biçimindeki normal ifadeye odaklanacağız. Bu işlev yakın zamanda Google Arama Konsolu’na eklenmiştir ve performans raporlarındaki organik verileri analiz ederken verimlilik sağlamak için kullanılabilir.

Google Arama Konsolunda normal ifade filtresi nasıl uygulanır?

Google Arama Konsolu, performans raporundaki sonuçları filtrelemek için normal ifade kullanımını tanıttı.

Performans raporunun üst kısmındaki özel filtre seçeneğini kullanarak, Özel (normal ifade) açılır seçeneğini kullanarak normal ifadeli bir filtre uygulayabilirsiniz.

Neden yararlıdır?

Search Console’da verileri analiz ederken, öngörüleri çıkarmak için veri işlemenizi kolaylaştırmak için normal ifade kullanılarak zaman verimliliği sağlanabilir. Örneğin, birden çok farklı kelime içeren bir toplu arama sorgusu grubunu yalıtmak istiyorsanız, birden çok filtre yapmak ve ardından bu verileri dışa aktardıktan sonra birleştirmek yerine bunları tek bir filtrede birleştirebilirsiniz. Bu, verileri istediğiniz kadar geniş veya ayrıntılı olarak analiz etmenize olanak tanır.

Google Arama Konsolundaki en yararlı RegEx filtreleri

Normal ifadeleri kullanmaya başladığınızda – henüz kullanmadıysanız – muhtemelen kendinizi diğerlerinden çok daha fazlasını kullanırken bulacaksınız. İşte kendimizi en çok dokunurken bulduğumuzlardan birkaçı.

Normal ifade hile sayfası

Normal İfade Karakteri Bu ne yapar
| Veya. İkisinden birini eşleştirmek için iki dize arasına yerleştirin.
. Herhangi bir tek karakter.
(.*) Bu “açgözlü” joker karakter, yerleştirildiği yerde herhangi bir karakter dizisiyle eşleşecektir.
^ İle başlar. Bir dizenin önüne yerleştirin, böylece kendisinden önceki karakterlerle eşleşmeyecektir.
$ ile biter. Sonraki karakterlerle eşleşmemesi için bir dizenin sonuna yerleştirin.
\ Kaçış (eğik çizgi  değil  ters eğik çizgi). Bu, normal ifade motoruna, aksi takdirde normal ifade işlevi olarak tanımlayacağı herhangi bir karakteri tam anlamıyla almasını söyler. Yani, “www.” “www\” yazmadığınız sürece, normal ifade tarafından üç Ws dizesi ve diğer herhangi bir karakter olarak anlaşılır.
[0-9] 0 ile 9 arasında herhangi bir tek basamak belirli bir sayıda karakteri eşleştirmek için bunu daha sonra parantez içindeki sayıyla (dalgalı parantezler) belirtebilirsiniz – örneğin [0-9]{4} (herhangi bir 4 karakterli dizeyle eşleşir) )
[az] Karakter a’dan z’ye bir harf olmalıdır. Yine, kaç karakter eşleştirmek istediğinizi belirtmek için yukarıdaki gibi parantez kullanın.

Google tarafından desteklenen normal ifadelerin tam listesi  burada bulunabilir .

Normal ifadenizde hata ayıklamak için, yalnızca verilerini istediğiniz URL’lerin veya sorguların dahil edildiğinden emin olmak için regex101 gibi normal ifade araçlarını kullanmanızı öneririz  .

Search Console’da Özel (regex) filtresi nasıl kullanılır (kullanım örnekleri)

  1. Eşleştirmek istediğiniz sorguların veya URL’lerin bir listesini oluşturun
    Spor ayakkabısı VEYA spor ayakkabısı VEYA spor ayakkabısı içeren herhangi bir sorgu için arama sorgularınızı filtrelemek mi istiyorsunuz? “|” boru karakterini kullanın normal ifade filtrenizde bir veya işlev olarak:

Örnek:  spor ayakkabılar|spor ayakkabılar|antrenman ayakkabıları

Aynı şeyi yapmak, ancak yalnızca bu arama terimlerini tam olarak eşleştirmek istiyorsanız, sırasıyla her dizenin başlangıcını ve sonunu belirtmek için “^” ve “$” ekleyin.

Örnek:  ^trainers$|^spor ayakkabı$|^antrenman ayakkabıları$

Örnek:  Web siteniz için geçerli olan bir terimin tüm varyasyonlarını ararken, geçerli değişkenleri listelemek için dikey çizgi (|) kullanın.

1.1  Marka arama

Yukarıda açıklanan yaklaşım, arama sorgusu raporunuza marka terimlerini dahil etmek veya hariç tutmak istediğinizde, ancak markanız birden çok varyasyonla veya yaygın yazım hatalarıyla arandığında fazlasıyla yardımcı olabilir.

Örnek:  mcdonalds|macdonalds|maccies

1.2  Sorular

Yeni bilgi sayfaları planlıyorsanız, Google’da arama sonuçlarınızı tetikleyen soruları aramak, optimizasyon için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Aşağıdaki dizede “^” kullandık, böylece “normal ifadeler en iyisidir” gibi soru içermeyen bir sorgu yerine yalnızca “olarak” ile başlayan “normal ifadeler öğrenmeye değer mi” gibi arama sorgularıyla eşleşir. .

Örnek:  ^ne|^ne zaman|^neden|^kim|^nasıl|^nerede|^yapmak|^var

2.  Olağandışı URL kalıplarını eşleştirin

URL yapınız güzel ve basit bir /blog/ biçimini takip ediyorsa, bloglarınızı Google Arama Konsolunda yalıtmak kolaydır. Peki ya WordPress kullanıyorsanız ve blog URL’lerini tanımlayan tek şey başlangıçtaki tarihse, örneğin “/2021/07/16/blog-adı”? Burada, bu zorlu tarihlerle eşleştirmek için tanımladığımız normal ifade işlevlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Örnek:  /[0-9]{4}/[0-9]{2}/[0-9]{2}/(.*)

Bu karmaşık görünebilir, ancak parçalara ayırırsanız basitçe okur; herhangi dört rakam – eğik çizgi – herhangi iki rakam – eğik çizgi – herhangi iki rakam – eğik çizgi – herhangi bir sayıda başka karakter.

3.  Ürün kimliğini veya SKU’yu eşleştirin

Örneğin, müşterilerinizin ürün kimliklerinizi veya SKU’larınızı girerek mağazanızı bulduğunu ve bunun kapsamını Google Search Console’da görmek istediğini belirlediğinizi varsayalım. Hiçbir normal filtre hile yapmaz. Her bir ürün kimliğini ayrı ayrı yazmak ve çıktıyı kaydetmek istemeyeceksiniz!

Bunun yerine, aranacak kalıbı belirtmek için rakamları [0-9] ve harf tanımlayıcılarını [az] kullanabilirsiniz. Örneğin, ürün kimlikleriniz “p1234567” modelini takip ediyorsa, bir harfin ardından yedi rakamın geldiği aşağıdaki normal ifadeyi kullanabilirsiniz.

Örnek:  [az]{1}[0-9]{7}

Harf her zaman “p” ise, normal ifadeyi yalnızca “p” içerecek şekilde ayarlayabilirsiniz, bu “p[0-9]{7}” gibi görünür

Google Arama Konsolu’nun RegEx filtresi tarafından desteklenmeyenler

Normal ifadeye zaten aşinaysanız, yapmasını bekleyeceğiniz bazı şeyler vardır. Ancak, Google Arama konsolu regex2 kullandığından, tüm regex ifadeleri desteklenmez. Bu, verilerinizi filtrelemek için normal ifadeyi nasıl kullanabileceğinizi sınırlayacaktır. Sonuç olarak, web yöneticileri, Google Search Console’da normal ifadeyi kullanarak elde edebilecekleri şeylerle sınırlıdır.

Özellikle not olarak, aramayı belirten normal ifade karakterleri “?!” regex2 tarafından desteklenmez, yani marka ile genel performansı karşılaştıramayız.

Ayrıca, özel (regex) filtresinin cihaz veya konum değerleri için değil, yalnızca sayfa ve sorgu için mevcut olduğunu belirtmekte fayda var. Google Konsolu kullanıcıları, bu seçenekler altında aynı anda yalnızca bir değer seçebilir.

Sonuç olarak, Google Arama Konsolu’ndaki normal ifadenin işlevselliği, daha önce orada olanlara kıyasla bir gelişmedir. Bununla birlikte, Google Search Console’da desteklenen sözdiziminin sınırlandırılması, stratejik içgörüye yardımcı olmak için hala bazı iyileştirmelerin gerekli olduğu anlamına gelir; bu, web yöneticilerinin verilerini veri işleme için Google Arama Konsolu arayüzünün dışına aktarmaları gerekeceği anlamına gelir.

Uzman görüşleri ve analiz hizmetleri arıyorsanız   veya Google Arama Konsolunuzun tüm potansiyelini ortaya çıkarmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin.

Post Tags :

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir